Cerrahi sonrası bazı sorunlar yaşamanız olasıdır. Bilmeniz gereken, bunların geçici olduğu ve ortalama 4-6 ay kadar süreceğidir. Aşağıda ameliyat sonrası dönemde karşılaşılabilen bazı problemleri ve çözüm önerilerini göreceksiniz: 

  Su içememek: Hiçbir sıvı suyun yerini tutamaz. Daha önce belirttiğimiz gibi susamayı beklemeden birkaç dakikalık aralarla yudumlamak yerinde olacaktır. Bu şekilde -zorlanarak da olsa- günde 1,5 litre kadar su içmelisiniz.
 
Lütfen dikkat! Suya alternatif bir içecek yoktur.

  Kusma ve öğürme: Diyet önerilerimize uymuyor olabilir misiniz? Yani, katılara geçmek için yeterince beklediniz mi? Sıvıları ve katıları birlikte tüketiyor musunuz? Yukarıda belirtmiştik; suyu ve diğer sıvıları yemeklerle beraber tüketirseniz bu şikayetlerle karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. Fazla yemeyin, hızlı yemeyin ve gıdaları yeterince çiğneyin.

Lütfen dikkat! Sıvıları ve katıları birlikte tüketmeyin.

  Kabızlık: Sleeve gastrektomi sonrası dönemde sık karşılaşılan bir durum da kabızlıktır. Ancak bu da çoğunlukla 4-6 ay kadar sonra düzelmektedir. Kabızlığı doğal yollarla çözmeye çalışmak, son çare olarak ilaç desteği almak uygundur. Bunun için, sabahları 1 kaşık zeytinyağı içmek, ezilip posa haline getirilmiş kuru kayısı yemek, doğal kayısı suyu ve kefir gibi içecekler tüketmek genellikle yeterli olmaktadır. Bitki çaylarından fayda gören hastalarımız da vardır. Tüm bunlar yeterli olmazsa bizim önerdiğimiz ilaçları kullanabilirsiniz.

Lütfen dikkat! Yeteri kadar su içen ve çok hareket eden hastalarımızda, genellikle kabızlıkla
karşılaşmıyor olmamız altı çizilmesi gereken bir gerçektir.

  Aşırı halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı çekmek: Sleeve gastrektomi sonrası bu tür sorunlarla karşılaşmak, genellikle yetersiz su içmeye ve doğru beslenmemeye bağlıdır. Geçirdiğiniz ameliyat basit bir cerrahi girişim değildir ve sonrasında bir takım sorunların olması doğaldır. Özellikle hızlı kilo verilen ilk aylarda, beslenme önerilerimize uymazsanız yukarıdaki sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Lütfen dikkat! Su tüketimi ve diyetle ilgili önerilerimize mutlaka uyun.

  Bizim önerilerimiz dışında, zamanla siz de kendinizle ilgili bazı gerçeklere ulaşabilirsiniz. Örneğin birçok hastanın kolayca tükettiği bir besini siz tolere edemeyebilirsiniz. Tam tersi,hastalarımızın almakta zorlandığı bazı gıdalar size sorun yaratmıyor olabilir. Ameliyat sonrası yeterli süre geçtiği halde katı gıdaları tolere edememiş ve bunları almayı biraz ertelemiş olabilirsiniz. Tüm bunlar olasıdır. Yani deneme yanılma yöntemiyle, zaman içinde kendi doğrularınızı belirlemek ve beslenme düzeninize katkı sağlamak elinizdedir. Saç dökülmesi: Tüm obezite ameliyatlarından sonra görülebilen bu sorun hastalarımızın ana şikayetlerinden birisidir. Cerrahi sonrası gıda tüketiminizin ve buna bağlı olarak da protein alımınızın azalması saç dökülmesinin sebebidir. Yapmanız gereken, doğru beslenmeye ilaveten protein tozu almayı ihmal etmemektir. Hızlı kilo kaybedilen ilk 4-6 aylık dönem sonrası bu şikayet ortadan kalkacaktır.
 
Lütfen dikkat! Protein tozu kullanan hastalarda saç dökülmesi daha az olmaktadır.

  Kusma: Ameliyatın özelliğinden dolayı, mini gastrik bypass sonrası kusma daha sık görülmektedir. Bunda, bağırsaktan geçen safranın bir kısmının mideye bağlanan kısımdan yukarıya doğru sızması etkendir. Doğru cerrahi teknikle bu komplikasyon büyük ölçüde aşılmakta ve kusma görülmemektedir. Kusması olan hastalarımızın şikayetleri de doğru beslenmeyle zaman içinde geçmektedir. Uzun süreli mide koruyucu ilaç kullanımı da böyle durumlarda faydalı olmaktadır.

Lütfen dikkat! Ameliyat sonrası dönemde kızartma tarzı çok yağlı yemeklerden kesinlikle uzak durun ve beslenme önerilerimize uyun.

  Göz kararması ve bayılma: Mini gastrik bypass ve transit bipartisyon ameliyatlarını, çoğunlukla obezitesinin yanı sıra insülin kullanacak düzeyde şeker hastalığı olanlara uyguluyoruz. Ameliyat sonrasında da hastalarımızın şekerlerinin çok hızlı bir şekilde düzeldiğini gözlemlemekteyiz. İşte bu noktada, cerrahi sonrası dönemde şeker takiplerinin uygun şekilde yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Çünkü sizler takiplerinizi düzgün şekilde yapmayıp, tedavinizi ameliyat öncesi dönemdeki dozlarda uygularsanız, şekeriniz çok düşecek, bu da göz kararması ve baygınlığa sebep olacaktır. İnsülin dozlarınızın ayarlanması ve tedavinizin kademeli olarak kesilmesi için bir endokrin uzmanından yardım almanız önemlidir.

Lütfen dikkat! Şeker takiplerinizi ihmal etmeyin ve mutlaka bir endokrin uzmanından destek alın.

  İshal: Teorik olarak çok bahsedilse de, biz şimdiye kadar, hastalarımızda bu sorunla hiç karşılaşmadık. Mini gastrik bypass ameliyatında, ince bağırsağınızın sadece 1,5-2 metrelik kısmı devre dışı kalmaktadır. Jejunum dediğimiz bu kısım, yokluğu en kolay tolere edilebilen bağırsak kesimidir. Ortalama bir insandaki toplam bağırsak uzunluğunun 6,5-7 metre kadar olduğunu da düşünürsek, jejunumun bypass edilmesi bir sorun yaratmamaktadır. Yani ilk dönemlerde ishal olsanız da, zamanla sindirim sisteminiz yeni şekline adapte olacak ve sorun ortadan kalkacaktır. Yine de eğer bu sorunla karşılaşırsanız, bol sıvı tüketmeniz ve ishale yol açtığını fark ettiğiniz gıdalardan uzak durarak kendi beslenme düzeninizi ayarlamanız önerilebilir. Sorununuzu bu şekilde gideremezseniz size tarafımızdan ilaç önerilerinde bulunulacaktır.
 
Lütfen dikkat! Eğer ishal olursanız her zamankinden fazla sıvı tüketmeniz gerekir.

  Dumping sendromu: Mini gastrik bypass sonrası, çok şekerli gıdalar tüketirseniz, aldığınız aşırı karbonhidrat bağırsaklara geçen sıvı miktarını arttıracaktır. Bağırsak içinde fazla sıvı olması durumunda ise gerginlik ortaya çıkacak ve buna bağlı olarak da bağırsağı besleye damarlardaki sıvı azalacaktır. Dumping sendromu olarak adlandırılan bu durum halsizlik, baygınlık, baş dönmesi, soğuk terleme ve çarpıntı gibi sorunlara yol açabilir. Hastalarımızın bu rahatsızlığı yaşamaması için aşırı karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. 
 
Lütfen dikkat! Pilor dediğimiz yapının devre dışı kalmasına bağlı hızlı mide boşalması, tek başına dumping yapmaz. Burada önemli etken, alınan yoğun karbonhidrat içeren besinlerdir. Çok şekerli gıdalar tüketmeyiniz. 
 
  Ameliyatlardan sonra “hissizlik, bacaklarda karıncalanma ve uyuşma ya da boşluğa adım atıyormuş gibi hissetme” olarak tarif edilen şikayetlerle de nadiren de olsa karşılaşmaktayız. Bu nörolojik şikayetler, hemen tamamen başta B vitamini olmak üzere vitamin eksikliği ile ilgilidir. Hastalarımızın vitamin takviyesi ve kontrollerini ihmal etmemekle ilgili önerilerimize uymaları, bu sıkıntının yaşanmaması için yeterli olacaktır.