Obezite cerrahisi sonrası egzersiz yapmak, bu işin olmazsa olmazlarındandır. Egzersiz yapmak, hem daha çok, hem de daha sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır. Sporla beraber kilo verirseniz, vücudunuzda sarkma ve deformite olma ihtimali de azalacaktır. Bunun için en azından günde 1 saat yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüşleriniz “vitrin gezer” gibi olmamalı, dakikada en az 110-120 adım atacak şekilde tempolu olmalıdır. Yürüyüşlere taburculuk sonrası 1. haftada başlayabilirsiniz. Bu esnada yanınızda küçük bir şişe su bulundurmanız ve ara ara yudumlamanız yararınıza olacaktır.

Yüzme de obezite cerrahisi sonrası yapılabilecek faydalı sporlardan biridir. Ameliyat yaralarınız iyileştikten sonra (yaklaşık 15. gün) yüzmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı kilo vereceğiniz gibi, yüzme tüm kas gruplarını çalıştıran bir egzersiz olduğu için, daha sıkı ve sağlıklı bir bedene sahip olmanız mümkün olacaktır.

Bunların dışında, “salon sporları” olarak adlandırdığımız -daha ağır- bazı egzersizler için 2-3 ay beklemek ve geçirdiğiniz cerrahiden haberdar olan bilinçli bir hoca eşliğinde spor yapmak uygun olacaktır.