Ameliyattan sonra hiçbir yiyeceğiniz ya da içeceğiniz içinde bir aşırılık barındırmamalıdır. Yani çok şekerli, şerbetli, baharatlı, yağlı ve tuzlu gıdalar tüketilmemelidir. Aynı zamanda, yemekler aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır.

Gazlı içecekler ve doğal olmayan meyve suları içilmemelidir. Gazlı içecekler uzun dönemde(yıllar içinde) midenizin genişlemesine sebep olabilirler. (Bu öneriyi hayatınız boyunca unutulmamalısınız.)

Fastfood tarzı hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca evinizde taze yemekler pişirmeye çalışmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Yüksek karbonhidratlı besinleri (pastalar, tatlılar gibi) mutfağınızdan uzak tutmalısınız.

Ayrıca, küçük miktarlarında büyük kaloriler bulunan yoğun içerikli çikolata, tatlı gibi gıdaları ve "abur cubur" diye tabir ettiğimiz beslenme alışkanlığını hayatınızdan çıkarmak yararınıza olacaktır. Atıştırma tarzı beslenme alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, bunu bir dilim meyve ya da yoğurt gibi sağlıklı besinlerle yapmalısınız.Bir örnek vermek gerekirse sleevegastrektomi sonrası yaklaşık %80 oranında küçülen midenizi kalori yüklü 1 adet baklavayla ya da proteinli 1 adet köfteyle doldurmak sizin tercihinizdir.