Obezite ameliyatlarıyla ilgili bilinen en net gerçeklerden birisi de, cerrahi sonrası dönemde vitamin/protein takviyesi alınması gerekliliğidir. Çünkü bu ameliyatlarla, mideniz ciddi oranda küçüleceği ve bazen de ince bağırsağınızın bir kısmı devre dışı kalacağı için alabileceğiniz ve bağırsaktan emilim yoluyla yararlanabileceğiniz gıda miktarı sınırlı olacaktır. Bu, yeteri kadar vitamin ve protein de alamayacağınız anlamına gelir. Bu sebeple aşağıdaki önerilere uymanızı şiddetle tavsiye ediyoruz:

1. Kısıtlayıcı ameliyatlardan sonra ilk yıl, emilim bozucu ameliyatlardan sonra ise ömür boyu multivitamin içeren tabletler kullanmanız gereklidir.

2. Protein tozu kullanımı da önerdiğimiz bir başka husustur. Burada kullanım süresi ve miktarı geçirdiğiniz ameliyatın ve ürünün tipine göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda da önerilerimize uymanızı tavsiye ediyorum. Protein tozu almak, vücudun ihtiyacını karşılamak için olduğu kadar, yağ yakmanızı hızlandırarak kilo vermenizi de kolaylaştırması açısından önemlidir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde çok karşılaştığımız bir sorun olan "saç dökülmesi" de, protein tozu kullanımıyla en aza inecektir. (Burada protein tozunu birlikte kullandığınız gıdaların(süt, çorba gibi) çok sıcak olmaması ürünün özelliğini kaybetmemesi açısından önemlidir.)

3. Mini gastrik bypass ameliyatında, on iki parmak bağırsağınız devre dışı kalacağı için, ameliyat sonrası dönemde -yukarıdakilere ilaveten- demir ve vitamin B12 takviyesi almanız gereklidir. Bunları, bizlerin önerdiği zamanlarda ve dozlarda kullanmanız önemlidir. (Belirli aralıklarla yapacağımız takiplerde, kan değerleriniz kontrol edilerek yukarıda bahsettiğimiz vitamin ve protein takviyelerinin dozlarına ve çeşitlerine müdahale edebiliriz.) Ameliyat sonrası dönemde protein ve vitamin takviyelerinin dışında bazı ilaçların da alınmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin en az ilk 2 ay (tercihen 6 ay), PPI grubu mide koruyucular kullanmanız önemlidir. Bu dönem sonrasında da, midenizde yanma, ağrı ve ekşime gibi şikayetleriniz olursa bu ilaçların alınmasında sakınca yoktur. Taburculuk sonrasında, kan sulandırıcı ilaçlara da bir süre daha devam etmelisiniz. Bu ilaçların çeşitleri, dozları ve kullanım süreleri yaşınıza ve VKİ'nize göre size özel olarak tarafımızdan düzenlenecektir.