Sleeve gastrektomi sonrası ilk 10 günlük dönemde “şeffaf” çorbalar tüketmek önemlidir.(Pipetten geçecek kıvamda) Bu süre geçtikten sonraki 15 günlük dönemde de yine sıvı ağırlıklı beslenmek ve sadece püre gıdalar tüketmek önerilir. Çünkü bu ameliyatta, mide ile on iki parmak bağırsağı arasındaki kas halkası (pilor) korunduğu için midede gerginlik yaratmamak ve dikişleri korumak, özellikle ilk 4-6 hafta çok önemlidir. Aşağıda ilk 15 gün sonrası dönem için uygun diyet örneğini görebilirsiniz:


SABAH:  Açık çay ya da tercihen bitki çayı (şekersiz) 1 dilim yağsız beyaz peynir veya 1 haşlanmış yumurta (bunlar ezilip püre haline getirilmeli ve dönüşümlü tüketilmelidir)

ARA ÖĞÜN: 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu veya çay ve 1-2 adet bisküvi (bisküviler meyve suyuna batırılıp yumuşatılmalı)


ÖĞLE: Yarım kase çorba (et suyu çorba ya da kıymalı çorba olabilir) Yarım kase az yağlı yoğurt


ARA ÖĞÜN: Püre haline getirilmiş meyve (1 adet meyve)


AKŞAM: Yarım kase tanesiz çorba Yarım kase sebze püre (patetes gibi)veya yarım kase az yağlı yoğurt


GECE: 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu


  Ameliyat sonrası ilk günlerden itibaren yağsız, kaymaksız süt tüketilebilir. Sütün -gaz gibi-sorunlara yol açtığı hastalarımızın laktozsuz süt tercih etmeleri yerinde olacaktır. Oda ısısındaki süt, protein tozunun birlikte kullanımı için de iyi bir alternatiftir.
  Ameliyattan 1 ay geçtikten sonra blenderdan geçirilmiş her türlü sebze, her çeşit peynir ve protein içeriği yüksek gıdalar tüketilebilir. Bu dönemde pürelerin çatalla tutulabilecek kıvamda olması idealdir. Yine bu dönemde çorbaların ya da sebze yemeklerinin içinde kıyma ya da et parçaları olması sorun yaratmaz. Ancak bir öğünü tamamen normal şekilde (et yemekleri, köfte vb. ile) geçirmek için 1,5 ay kadar beklemek yerinde olacaktır. Ameliyat sonrası 2. ayda tamamen normal diyete geçilebilir. İyi çiğnemek ve yavaş yemek kaydıyla her
türlü et ve sebze tüketilebilir. Ancak bu dönemde de günlük alınan kalori miktarına dikkat edilmelidir.


 Mini gastrik bypass ve transit bipartisyon sonrası da benzer bir beslenme düzeni önerilir. Ancak bu ameliyatlarda mide basıncı daha düşük olacağı için yukarıda açıkladığımız dönemler daha kısa sürebilir. Örneğin cerrahi sonrası 10-15. günde sebze ağırlıklı diyete ve 20-25. günde katı beslenmeye geçilebilir. Ameliyat sonrasında önerilen beslenme programı yazılı olarak detaylı bir şekilde size verilecektir.