Günümüzde kısıtlayıcı ameliyatlardan en çok sleeve gastrektomi yani halk arasında “tüp mide” olarak bilinen teknik uygulanmaktadır. Burada, hastanın midesinin yaklaşık %80’lik bir kısmı çıkarılmakta ve mide tüp şekline getirilmektedir. Bu ameliyat tüm dünyada yapılan obezite ameliyatlarının yaklaşık %70’idir ve bu oran ülkemizde %90’lara yaklaşmış durumdadır. Kilo verdirmedeki ve kiloya bağlı yandaş sorunları çözmedeki başarısının yanı sıra teknik olarak daha kolay uygulanabilmesi, ayrıca hasta için diğer ameliyatlara göre daha konforlu olması tercih sebepleri arasında sayılabilir. Bizim de daha sıklıkla tercih ettiğimiz ameliyat budur. (Aşağıdaki örnek fotoğrafta, sleeve gastrektomi ile çıkarılan mide bölümü görülmekte.)

morbid cerrahi 2

Emilim bozucu ameliyatlardan ise mini gastrik bypass son dönemde popüler hale gelmiş durumdadır. Bu ameliyatı tercih ederken hastanın yaşı ve özellikle Tip 2 şeker hastalığının varlığı bizim için önemli kriterlerdir. Örneğin şişmanlığa ilaveten yıllardır şeker hastalığı ile mücadele eden ve yüksek doz insülin tedavisi kullanan hastalarda bu ameliyatı tercih ediyoruz. Çünkü kilo verdirmedeki etkisinin yanı sıra şeker üzerine olan etkisi de sleeve gastrektomiden fazladır. Transit bipartisyon ise nispeten daha yeni bir teknik olup yine özellikle tip 2 şeker hastalığı için uyguladığımız bir yöntemdir. Tüm sindirim sisteminden devam eden yiyecek geçişi ve emilimi sayesinde vitamin, mineral, demir ve kalsiyum takviyesine ihtiyaç duyulmaması ve endoskopik olarak sindirim siteminin her yerine ulaşımın ameliyat sonrası dönemde de sağlanabiliyor olması bu operasyonun üstün yönleridir. Tabi burada da hastanın belli VKİ değerlerini sağlaması gerekmektedir ama Amerikan Diyabet Derneği 2017 yılı verilerine göre medikal yöntemlerle tedavi edilememiş tip 2 şeker hastalarında, VKİ değeri 35’in altında bile olsa transit bipartisyon ve benzeri metabolik cerrahi ameliyatlarının yapılması tavsiye edilmektedir.

Burada hastaları iyi değerlendirip hasta için uygun ameliyatı seçmek önemlidir. Yani takım tutar gibi ameliyat tutmak ve hep aynı ameliyatı yapmak olmaz. Sleeve gastrektomiden fayda görecek bir hastaya bypass ya da bipartisyon yapmak çok doğru değildir. Ancak obezitenin yanında çok ciddi şeker hastalığı olan hastalar için diğer yöntemler daha doğru bir seçim olabilir.